Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Decarbonize:Decolonize to międzynarodowy projekt realizowany przez młodzież, którego celem jest uświadamianie - nie tylko nastolatkom! - jak daleko zaszły zmiany klimatyczne na naszej planecie i jak mało czasu pozostało, aby ocalić naszą przyszłość. Młodzi ludzie z całego świata pod kierunkiem troskliwych i wspierających nauczycieli uczą się działać w myśl zasady: "myśl globalnie, działaj lokalnie". 

Do projektu przystąpiła grupa uczniów klasy pre-DP z Wańkowicza: Adrianna Śmiałek, Ewa Masłowska, Maria Borowczyk, Mikołaj Mitręga, Wiktor Malara oraz Michał Jański, którzy zawsze mogli liczyć na wsparcie merytoryczno-organizacyjne oraz dobre słowo ze stron nauczycielek: pani dr Anny Stebel oraz pani mgr Joanny Stebel. Wczesna faza projektu rozpoczęła się we wrześniu, kiedy przyznano nam szkołę partnerską z Kenii. Wraz z tamtejszymi uczniami, komunikując się poprzez platformy internetowe, przygotowaliśmy nasze case studies i porównaliśmy je. Naszym zadaniem było przedstawienie Kenijczykom stanu środowiska na Śląsku. Źródło naszej wiedzy stanowili autochtoni mieszkający na Górnym Śląsku. Kenijczycy natomiast opisali swoją sytuację środowiskową, skupiając się na perspektywie starszyzny jednego z plemion Masajów.

Po ukończeniu tzw. "bilateral studies" uczniowie stworzyli spot antysmogowy, który niedługo będzie można obejrzeć w serwisie YouTube.

Kolejnym etapem projektu były tzw. "tri-regional studies", czyli konferencje wideo i dyskusje z reprezentantami projektu z całego terytorium Europy i Afryki. Dzięki wykonaniu tego zadania mogliśmy poznać problematykę zmian klimatu w szerszej perspektywie, jak i zaprezentować efekty naszych badań szerszemu audytorium. Stałym elementem projektu było tworzenie bloga. Podsumowanie treści stworzonych przez uczestników projektu będzie wkrótce dostępne na stronie internetowej Decarbonize:Decolonize.

W tym samym czasie zadbaliśmy o wysłanie prac na projektowy konkurs plastyczny - w Pałacu Młodzieży zawisły prace dzieci i młodzieży z całego świata, w tym także nasze! Nad stroną artystyczną projektu czuwała pani mgr Marta Zemła.

Wraz z końcem listopada nastał najbardziej ekscytujący moment projektu - przyjazd zagranicznych Gości do Katowic! Nasz Wańkowicz przez dwa dni miał zaszczyt gościć przedstawicieli Decarbonize:Decolonize i COY14 z różnych stron świata. Wreszcie przyszedł moment prezentacji na żywo, długich i owocnych dyskusji oraz zawierania nowych znajomości. Ugościliśmy 60 osób z najróżniejszych państw. Nad ekscytującym i wypełnionym pozytywną energią pobytem Gości w hostelu czuwała Adrianna Śmiałek.

Kulminacja projektu nastąpiła 3 grudnia, kiedy to w budynku Wyższej Szkoły Technicznej przy ul. Rolnej 43 w Katowicach spotkali się wszyscy delegaci projektu oraz młodzież z wielu katowickich szkół. Każda grupa miała możliwość zaprezentować oraz przedyskutować wyniki swoich badań. O owocnej i udanej konferencji pisały i mówiły lokalne media. Niech najlepszym dowodem na to, jak ważne było to międzynarodowe, pokojowe spotkanie będzie reportaż TV Silesia: https://tvs.pl/informacje/o-zmianie-klimatu-w-wst-w-katowicach-wideo-glos-zabraly-szkoly-stowarzyszone-unesco/ .

Wszystko, co dobre, szybko się kończy - i tak musieliśmy pożegnać miłych Gości, mając w pamięci wiele mądrych słów i istotnych przemyśleń na temat niesienia pomocy środowisku naturalnemu. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli uczestniczyć w wielu tak udanych i wartościowych projektach.

Szczególnie chcieliśmy podziękować Pani Dyrektor Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Melchiora Wańkowicza, pani mgr Jolancie Kałuży, oraz Pani Koordynator Projektu UNESCO "The Baltic Sea" pani dr Jolancie Mol.

 

POWRÓT