Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne liceum Wańkowicza w Katowicach- najczęściej zadawane pytania

Osiągasz świetne wyniki w nauce?

Możesz pochwalić się tytułem Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego albo bardzo dobrze zdanym egzaminem ósmoklasisty? A może Twoje dokonania naukowe lub sportowe napawają Cię dumą? Spróbuj swoich szans w konkursie stypendialnym Wańkowicza i ucz się w naszym Liceum za darmo!
Za darmo przez cały okres nauki!

Zapoznaj się z regulaminem naszego konkursu stypendialnego, spróbuj swoich sił i zostań jednym z naszych uczniów, aż do matury nie ponosząc kosztów związanych z opłatą czesnego.

Dlaczego Wankowicz?

Matura polska. Matura międzynarodowa

Nasze liceum to jedna z trzech szkół średnich w województwie śląskim, w których – oprócz programu matury polskiej – realizować możesz program matury międzynarodowej (International Baccalaureate Diploma Programme). U nas możesz przygotowywać się – jak Twoi koledzy w innych liceach – do państwowego egzaminu maturalnego lub uczyć się w języku angielskim i uzyskać świadectwo maturalne honorowane zarówno przez każdą polską wyższą uczelnię jak i każdą uczelnię w pozostałych państwach Europy, a nawet po drugiej stronie Atlantyku!

Indywidualizacja

W Wańkowiczu otrzymasz od nas program kształcenia skrojony na miarę! Jeśli żaden z oferowanych przez nas profili kształcenia nie będzie Ci odpowiadał, albo zechcesz wybrany przez Ciebie profil rozszerzyć o dodatkowe przedmioty lub treści, dopasujemy się do Twoich potrzeb. Część zajęć w ramach „rozszerzeń” będzie odbywać się w małych, czasem dwuosobowych grupach. Zanim rozpoczniesz u nas naukę, sprawdzimy Twoje umiejętności językowe, aby zakwalifikować Cię do odpowiedniej grupy i umożliwić Ci zdobywanie kompetencji w zakresie języka angielskiego w dopasowany do Twoich możliwości i aspiracji sposób. Poza angielskim, w naszym Liceum będziesz mógł uczyć się niemieckiego lub hiszpańskiego. ¿Estás interesado? ;-)

Nowocześnie wyposażone pracownie

Zdajemy sobie sprawę, że nowoczesne wykształcenie to nie tylko wiedza. To – w nie mniejszej mierze – umiejętności i kompetencje. W naszych nowoczesnych, spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa i ergonomii, dobrze wyposażonych pracowniach: biologicznej, anatomicznej, fizycznej i chemicznej zdobytą wiedzę będziesz mógł zweryfikować, zastosować i utrwalić w praktycznym działaniu, prowadząc doświadczenia i eksperymentując pod okiem wykwalifikowanych i przychylnych nauczycieli – mentorów.

Pomoc psychologiczno - pedagogiczna

Trudności w nauce? Złamane serce? Problemy rodzinne? Pomożemy Ci. Nasze Liceum zatrudnia wykwalifikowanych psychologów i pedagogów szkolnych. Zawsze znajdziemy czas, aby porozmawiać z Tobą w zaciszu gabinetu o nurtujących Cię problemach. Sam zdecydujesz, z kim z nas łatwiej Ci się rozmawia i wybierzesz sobie osobę, z którą będziesz mógł się spotykać. Współpracujemy też z zewnętrznymi, publicznymi i niepublicznymi poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, świadczącymi wsparcie i pomoc w różnego rodzaju trudnych sytuacjach. Nie zostawimy Cię samego w tarapatach.

Certyfikaty językowe

Nasza Szkoła współpracuje z centrami egzaminacyjnymi Cambridge (j. angielski), Goethe Instytut (j. niemiecki) i Instytutem Cervantesa (j. hiszpański). W Wańkowiczu przygotujemy Cię do zdobycia kwalifikacji językowych, poświadczonych honorowanymi we wszystkich krajach świata certyfikatami wydawanymi przez wyżej wymienione instytucje.

FAQ

1. Kiedy zaczyna się rekrutacja do Liceum im. M. Wańkowicza?

O przyjęcie do naszego Liceum możesz zacząć się starać już. Już teraz możesz wypełnić formularz aplikacyjny dostępny online na naszej stronie internetowej. W zależności od wybranego przez Ciebie programu kształcenia wybierz formularz aplikacyjny do programu matury polskiej lub formularz aplikacyjny do programu matury międzynarodowej. Więcej o obydwu programach przeczytasz tutaj.

2. Ile wynosi czesne w Wańkowiczu?

Jesteśmy szkołą prywatną. Koszt Twojej edukacji i utrzymanie naszej Szkoły będzie zatem – w znacznej mierze - ponoszony przez Twoich Rodziców. Wysokość czesnego dla uczniów klas I w programie matury polskiej wyniesie w nadchodzącym roku szkolnym 970 złotych miesięcznie. Rodzice uczniów programu Matury Międzynarodowej zapłacą 1290 złotych miesięcznie. W roku szkolnym 2020/2021 nasze Liceum wdraża program stypendialny dla uczniów osiągających bardzo wysokie wyniki w nauce. Jeśli przystąpisz do konkursu stypendialnego i spełnisz określne w jego regulaminie kryteria, za naukę w naszej Szkole nie zapłacisz nic!

3. Czy dla kandydatów do Liceum im. M. Wańkowicza przewidziane są egzaminy wstępne?

Owszem. Zanim zostaniesz uczniem naszej Szkoły, chcielibyśmy poznać Twoje oceny uzyskane na świadectwie z klasy siódmej, oceny jakie otrzymałeś na pierwsze półrocze klasy ósmej a także sprawdzić Twoją wiedzę z j. polskiego i matematyki oraz Twoje umiejętności w zakresie j. angielskiego. Dzięki temu będziemy wiedzieć, do której z grup językowych przypisać Cię, kiedy we wrześniu rozpoczniesz naukę w Wańkowiczu. Dla kandydatów do programu polskiej matury w naszym Liceum egzaminy odbędą się w dniach 19, 20 i 21 maja tego roku. Każdy z nich rozpocznie się o godz. 14.00. Informację dotyczącą egzaminów dla kandydatów do programu matury międzynarodowej (IB) znajdziesz tutaj.

4. Jakie dokumenty są potrzebne, by aplikować do Liceum im. M. Wańkowicza?

Powinieneś najpierw, najlepiej wraz z Rodzicami, wypełnić formularz aplikacyjny dostępny na naszej stronie WWW. Potem powinieneś dostarczyć nam swoje świadectwo ukończenia klasy 7., wydany przez Twoją szkołę wykaz ocen uzyskanych przez Ciebie na pierwsze półrocze w klasie 8. oraz krótką, pisemną opinię Twojego szkolnego Wychowawcy, dotyczącą Twojego zachowania, podejścia do nauki i zaangażowania w życie szkoły. W czerwcu doniesiesz nam Twoje zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty i świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Oczywiście, w procesie rekrutacji nie obejdzie także się bez krótkiego, osobistego spotkania Ciebie i Twoich Rodziców z naszą Panią Dyrektor.

5. Jak rozpocząć proces rekrutacji do liceum?

Wypełnij – wraz z Rodzicami – właściwy formularz aplikacyjny na naszej stronie internetowej. W ten sposób dowiemy się, że chcesz zostać uczniem naszej Szkoły i poznamy numer telefonu Twoich Rodziców. Nasz sekretariat skontaktuje się z nimi, aby ustalić termin rozmowy z Panią Dyrektor naszego Liceum i poinformuje o dalszych etapach Twojej rekrutacji.

6. Jak liczne klasy są w Wańkowiczu?

Przedmioty podstawowe realizowane są w zespole klasowym liczącym do 20 osób, przedmioty na „rozszerzeniach” w mniejszych grupach – bywa, że jest to kilku uczniów.

7. Jakie rozszerzenia oferuje Prywatne Liceum im. M. Wańkowicza?

Jakiekolwiek! Zdziwiony? Nie ma w tej odpowiedzi nic dziwnego. W zależności od Twoich zainteresowań, dalszych planów edukacyjnych, zaangażowania i możliwości dostosujemy, sprofilujemy i zindywidualizujemy zostaw przedmiotów, których będziesz się uczyć tak, abyś po czterech latach nauki mógł przystąpić do matury w kształcie maksymalnie dopasowanym do wybranego przez Ciebie kierunku studiów!

;