Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

PTP International

PTPI Katowice Student Chapter zaprasza żądnych prawdziwych przygód globtroterów na wspaniałą wyprawę. Tego nie zobaczycie nigdzie indziej.

Chapter PTPI organizuje wyprawę nad Bajkał. Przewidujemy: zwiedzanie Moskwy, Transport koleją transyberyjska oraz samolotem, pobyt w Irkucku oraz nad Bajkałem, pobyt w Ułan Bator. Cena zależy od liczby uczestników i wybranej trasy. Długość pobytu to około 15-18 dni. Wyjazd zaraz po zakończeniu roku szkolnego. Możliwy także drugi termin: 24 lipca do 4 sierpnia (przybliżone daty). Taka wyprawa może być wyprawą życia, bo przecież misją PTPI jest poznawania innych kultur, wzajemne zrozumienie i przyjaźń ludzi z różnych rejonów świata. Zapraszamy.

Kiermasz ekologicznych pyszności przygotowanych przez członków chapteru

28 października 2016 roku podjęliśmy się niełatwego zadania - przygotowaliśmy zdrowe i ekologiczne pyszności, by wspomóc działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii. Cały dzień trwał kiermasz, kupujący zachwycali się smakiem i pomysłowością produktów przygotowanych przez nas. Dzięki naszej akcji mogliśmy przekazać na konto PAH ponad 1700 zł. Warto pomagać.

Spotkanie z Andrijem Borowskim z PTPI Chapteru z Charkowa na Ukrainy

Nasz chapter kilka miesięcy wcześniej przygotowywał się do przyjęcia uczniów z Ukrainy, jednakże ze względów logistycznych nie doszło to do skutku. Mimo nadziei na owocną współpracę, kontakt się urwał i od marca nie mieliśmy od nikogo z Charkowa wiadomości.

[Kotwica]  Niedawno dowiedzieliśmy się, że zmienili Opiekuna (Adult Advisora),  a został nim Pan Andrij Borowskij. Na co dzień jest nauczycielem języka angielskiego oraz egzaminatorem Cambridge. Dostaliśmy od niego wiadomość na stronę naszego chapteru na Facebooku z prośbą o spotkanie. Z chęcia się zgodziliśmy i umówiliśmy się na 11 czerwca. Ze względu na ogromną ulewę odebraliśmy go z miejsca, w którym się zatrzymał i przywieźliśmy do naszej szkoły. Oprowadziliśmy po każdej jej części, opowiadając o programach, które nasza szkoła oferuje. Był bardzo zainteresowany akcjami w naszej szkole, jak i jej strukturą. Po dość długim oprowadzaniu i przedstawieniu Andrija nauczycielom naszej szkoły, odwiedziliśmy Panią Jolantę Kałużę. Podczas spotkania z Panią Dyrektor, Andrij opowiadał o swojej szkole i o marzeniu jej dyrektora, aby również stworzyć u nich IB. Po przerwie na kawę oraz ciastko, udaliśmy się na obiad. Podczas spotkania Prezydent naszego Chapteru Karolina Oleś oraz jej zastępca Dawid Rędzia, rozmawiali z Andrijem o potencjalnej współpracy z naszą szkołą. Obie strony były zainteresowane odnowieniem pomysłu wymiany i kooperacji. Pan Janusz Woźniak, czyli nasz Adult Advisor był bardzo pozytywnie nastawiony do tego pomysłu.

Spotkanie z Andrijem było owocne i nasz Chapter liczy na dalszą współpracę oraz na więcej dłuższych wizyt. Mamy nadzieję, że uda się nawiązać współpracę w ramach „Sister Chapter Program” nie tylko z chapterem w Warnie, ale również z tym z Ukrainy.

Zachęcamy do polubienia strony naszego Chapteru na Facebooku – facebook.com/PTPIKatowice

Karolina Oleś


Konferencja Europejska People to People International – Warna 2013

Nasz Chapter PTP był gospodarzem Konferencji Europejskiej PTPI w 2011 roku. W tym roku po raz drugi chapter młodzieżowy miał możliwość zorganizowania i poprowadzenia Konferencji. Były to Delfiny z Warny w Bułgarii. Poza sezonem letnim dotarcie szybkie do tego miasta z Polski jest dość trudne, nam zajęło to ponad 30 godzin. Ale warto było!

Konferencja Europejska PTPI została poprzedzona Seminarium dla liderów oraz Dniem Humanitaryzmu – ciekawe zajęcia i odwiedziny w Szkole dla dzieci niepełnosprawnych (w tym niewidomych) w warneńskiej dzielnicy Asparuhowo były dla nas – jak zawsze – ciekawą lekcją człowieczeństwa i otwartości.

Organizatorzy z Warny gościli ponad setkę uczestników z wielu krajów europejskich, takich jak: Bułgaria, Dania, Belgia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Szwecja, Niemcy, Albania, Macedonia, Rumunia, Estonia, Włochy, Mołdawia, Ukraina, Rosja, Armenia, oczywiście Polska a także spoza Europy – liczna delegacja z USA i Pakistanu.

Wzięliśmy udział w licznych spotkaniach, Delfiny pod przywództwem Antoanety Pophlebarowej (opiekuna – Adult Advisor) i Eleny Hristovej (przewodniczącej chapteru – President) pokazały nam Warnę, zorganizowały wspaniałą kolację z występami młodych ludzi w Restauracji Horizont w Parku Nadmorskim i cudowny wieczór folklorystyczny w Restauracji Ivanchov Han. Podczas tego wieczoru podziękowaliśmy za pracę i oddanie Szefowej PTPI Mary Jane Eisenhower – która jesienią rezygnuję z tej funkcji ze względów osobistych. Również tam nasz Adult Advisor (opiekun) Pan Janusz Woźniak otrzymał nagrodę za bycie Wybitnym Opiekunem (Outstanding Adult Advisor Award).

Ostatni dzień Konferencji upłynął na wspólnym zwiedzaniu cudownych okolic Warny, zobaczyliśmy zjawiskowy Półwysep Kaliakra, piękny Park Botaniczny z Pałacem Królowej Marii w Bałcziku i zjedliśmy wspólny ostatni lunch w hotelu w Albenie. Po wieczornym pożegnalnym spotkaniu rozjechaliśmy się do domów – niestety ze względu na brak czasu nie mogliśmy wziąć udziału w odbywającym się po Konferencji objeździe Bułgarii i odwiedzinach innych chapterów.

Udział w Konferencji był ze wszech miar inspirujący, ciekawy a przede wszystkim umożliwiający poznanie wielu ciekawych ludzi i zgodnie z zasadą PTPI „Peace through Understanding” nawiązanie nowych przyjaźni i współpracy. 


Europejska Konferencja  People to People International  Katowice 2011

Od 16 do 19 czerwca 2011r. w Katowicach miała miejsce Konferencja Europejska organizacji People to People International, na czele której stoi wnuczka Prezydenta Stanów Zjednoczonych Pani Mary Jean Eisenhower. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się już we wrześniu ubiegłego roku, tak więc trwały prawie 10 miesięcy.

Konferencja rozpoczęła się w czwartek o godzinie 14:00. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. W ramach programu humanitarnego, jedna z nich pojechała do Domu Aniołów Stróżów, a druga do Hospicjum Cordis. Goście z całego świata mieli okazję bliżej poznać mieszkańców obu ośrodków. W Domu Aniołów Stróżów razem z dziećmi brali udział w różnych grach i zabawach, podczas gdy w hospicjum po spotkaniu z podopiecznymi i bardzo głębokich rozmowach  z nimi, malowali ściany i układali z cegieł logo naszej organizacji.

Wieczorem, o godzinie 19:00, spotkaliśmy się w restauracji Longman. Wszyscy świetnie się bawili, ale zmęczenie po podróży dało po sobie znać i po godzinie 22:00 niewiele osób pozostało w restauracji.

Choć w piątek z rana na horyzoncie gromadziły się chmury, to w rzeczywistości była to zapowiedź wspaniałego dnia i początku wielu nowych przyjaźni. O godzinie 10:00 zebraliśmy się na Rondzie w Katowicach, skąd w dwóch różnych grupach udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Przewodnikami były uczennice Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach należące do Szkolnego Oddziału People to Poeple International. Po dwóch godzinach trasy obu grup spotkały się w centrum miasta. Wtedy udaliśmy się na obiad. O godzinie 14:30 spotkaliśmy się w Kawiarni Artystycznej, gdzie Verena Denk- pracująca w Biurze Europejskim PTPI z Berlina, we współpracy z członkami komitetu organizacyjnego, prowadziła warsztaty, których celem było umożliwienie uczestnikom konferencji lepszego poznania się. Spotkanie przebiegało w atmosferze przyjaźni i zrozumienia.

Punktualnie o godzinie 20:00 rozpoczęła się najważniejsza część konferencji- Gala Dinner w hotelu Arsenal Palace w Chorzowie. Była to okazja do podziękowania gościom za przybycie , a tym samym zaufanie, którym obdarzyli oni młodych organizatorów. Tego wieczoru, byli wśród nas prezydent organizacji Pani Mary Jean Eisenhower oraz zastępca prezydenta miasta Katowice - pan Marcin Krupa, Pani Dyrektor Naszego Liceum Jolanta Kałuża. Co więcej, mieliśmy przyjemność oglądać pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu grupy tanecznej Gallway z Będzina. Licznie również zaszczycili swoją obecnością nasz wieczór nauczyciele Liceum.

W sobotę uczestnicy zgromadzili się w auli o salach Liceum im. Melchiora Wańkowicza, gdzie miały miejsce ciekawe zajęcia - począwszy od spraw organizacyjnych, poprzez warsztaty Open Space, w trakcie których omawialiśmy różne tematy związane z działalnością People to People International, aż po prezentacje poszczególnych chapterów naszej organizacji. Spotkanie zostało urozmaicone wspaniałym tortem z logo PTPI oraz pysznym lunchem. Jak zawsze, w czasie spotkanie Zarządu wybrano nowe władze i dokonano podsumowania działalności organizacji od ostatniej Konferencji Europejskiej w 2010 roku w Peczu.

Kolejnym punktem programu była kolacja w Klubie Muzycznym Leśniczówka w Chorzowie. Zebraliśmy się tam o godzinie 19:00. Tym razem chcieliśmy przedstawić gościom z zagranicy zespół reprezentujący kulturę  typową dla naszego regionu. Dlatego też wystąpił przed nami, założony w 1973 roku, zespół Mały Śląsk. Tego dnia, zabawa trwała do późnej nocy. Mary Jane Eisenhower wręczyła podziękowania i certyfikaty tym, którzy przyczynili się do Konferencji w Katowicach a także przekazała Hospicjum Cordis i Domowi Aniołów Stróżów zebrane wśród członków pieniądze na działalność.

W niedzielę odbyła się wycieczka do zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Wizyta w takim miejscu była dla wielu wyjątkowym przeżyciem. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na obiad w Gospodzie u Wrochema. Powrót do hotelu Arsenal Palace był momentem, kiedy konferencję można było oficjalnie uznać za zakończoną.

Nie ulega wątpliwości, że Europejska Konferencja w Katowicach była wielkim sukcesem. Dowodzą tego najlepiej opinie jej uczestników, którzy poszczególnym punktom programu przydzielili oceny w zakresie od dobrze, do wybitnie zorganizowanych.

Adult Advisor: Janusz Woźniak

Katowice Student Chapter President: Wojciech Galas