W siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Katowice odbył się etap regionalny VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół ponadpodstawowych „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”.  W konkursie wzięło udział  141 uczniów z 47 szkół z całego Śląska. Quiz odbył się w 4 turach. W tym roku tematem przewodnim była Austria. Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwała pani dr Agata Borek oraz pan David Giemsa z Wydziału Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

Zarówno na uczniów jak i na nauczycieli czekało wiele atrakcji. Ci drudzy uczestniczyli w warsztatach pt. „Landeskunde spielerisch lernen” przeprowadzonych przez panią dr Aleksandrę Łyp-Bielecką z Goethe Institut Warschau. Brali również udział w ciekawym i inspirującym spotkaniu z paniami Beatą Sordon i Małgorzatą Makowską z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Natomiast uczniowie oprócz zmagań konkursowych mieli okazję zagrać w gry planszowe ze studentami Uniwersytetu Śląskiego wydziału Filologii Germańskiej w Sosnowcu oraz wysłuchali bardzo ciekawe webinarium pt. „Österreich und seine Bundesländer” przygotowanego przez panią Monikę Wójcik-Bednarz z Biblioteki Austriackiej w Opolu.

Z wielką radością ogłaszamy, że największą liczbę punktów podczas etapu regionalnego zdobyła drużyna z V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej w składzie: Tomasz Legun, Wiktor Alisch oraz Jan Jakubowski. Opiekunką drużyny jest pani Aleksandra Babicz. Tym samym drużyna ta dostała się do wielkiego finału konkursu, który odbędzie się 4 czerwca w siedzibie Goethe Institut w Krakowie.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za tak liczny udział w tegorocznej edycji!!!

Dziękujemy koordynatorce regionalnej pani Sonii Malorny za wspaniałą organizacje etapu szkolnego i regionalnego.

Dziękujemy również  Dyrekcji Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach za udostępnienie pomieszczeń i wsparcie podczas organizacji konkursu.