Podsumowanie projektu "No to bullying"

Zakończył się projekt Erasmus+. Uczestnikami tego niezwykle ważnego przedsięwzięcia były nasze Liceum Wańkowicza oraz partnerzy z Turcji, Portugalii i Rumunii. Projekt obejmował cztery mobilności:

1. Rumunia – Gimnazjum w Răstoace,
  2. Polska – pobyt w naszym liceum w Katowicach,
  3. Turcja – niestety, w związku z katastrofalnym trzęsieniem ziemi, nie odwiedziliśmy szkoły naszych przyjaciół w Ardiçli (Hassa), a spotkaliśmy się w Sakaryi, na wschód od Stambułu,
  4. Portugalia – wyprawa do szkoły w Paredes de Coura.

Oto opis tego projektu:

Nazwa projektu: Erasmus+ „NO to Bullying” 2022-2023

Czas trwania: 1.04.2022 - 1.04.2024

Cele projektu: Celem projektu Erasmus+ było skoncentrowanie się na adresowaniu i zapobieganiu przemocy rówieśniczej w różnych środowiskach, takich jak szkoły, społeczności i platformy online.

Uczestnicy:

• Rumunia: Școala Gimnazială "Profesor Grozea Nicu", Răstoaca
  • Polska: Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. M. Wańkowicza w Katowicach
  • Portugalia: Agrupamento de Escolas de Paredes de Coura
  • Turcja: Ardıçlı Borsa Yatılı Bölge Ortaokulu

Wyniki:

• Zwiększenie świadomości i zrozumienia zachowań związanych z prześladowaniem i ich wpływu na jednostki i społeczności.
  • Omówienie znaczenia strategii zapobiegania, w tym promowanie pozytywnych zachowań i umiejętności rozwiązywania konfliktów.
  • Propagowanie rozwoju i wdrażania polityk antyprzemocowych, poprzez tworzenie plakatów oraz rozmowy z wysokimi rangą urzędnikami.
  • Przeprowadzenie badań w celu lepszego zrozumienia przyczyn prześladowań.
  • Ocena wpływu na prawa człowieka i dzieci.
  • Poprawa współpracy między krajami i młodzieżą na arenie międzynarodowej.

Projekt Erasmus+ „NO to Bullying” zakończył się sukcesem, przyczyniając się do zwiększenia świadomości na temat zachowań związanych z prześladowaniem i ich wpływem na osoby oraz społeczności. Podczas projektu omówiono strategie zapobiegania, w tym promowanie pozytywnych zachowań i umiejętności rozwiązywania konfliktów. Ważnym osiągnięciem projektu było również propagowanie rozwoju i wdrażania polityk antyprzemocowych poprzez tworzenie plakatów oraz rozmowy z wysokimi rangą urzędnikami. Przeprowadzone badania pozwoliły lepiej zrozumieć przyczyny prześladowań oraz ocenić ich wpływ na prawa człowieka i dzieci. W rezultacie poprawiła się współpraca między krajami i młodzieżą na arenie międzynarodowej.

W galerii można przejrzeć efekty projektu, które ukazują zaangażowanie, pracę i osiągnięcia uczestników.