Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Poranku edukacyjny w NOSPR

16 marca 2016 roku uczniowie klas 2GB, 3CP, 1LO oraz 0DP wzięli udział w poranku edukacyjnym z cyklu „Muzyka między sacrum a profanum”, organizowanym przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
 
Mieliśmy okazję zapoznania się z fragmentami trzech pasyjnych dzieł artystycznych, czyli utworów muzycznych, których tematem jest męka i śmierć Jezusa Chrystusa.
 
Dwa pierwsze utwory - „Pasja wg św. Mateusza BMV 244” (1729) oraz „Pasja wg św. Jana BMV 245” (1723) autorstwa niemieckiego, barokowego kompozytora Johanna Sebastiana Bacha, które uznawane są za arcydzieła swojego gatunku, nie tylko przeniosły nas w świat pięknej muzyki, ale także umożliwiły nam usłyszenie niezwykłego śpiewu solistów oraz chórów (Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”).
 
Dzięki „Pasji wg św. Marka” (2008) autorstwa polskiego kompozytora – Pawła Mykietyna – mogliśmy z kolei usłyszeć jak muzyka klasyczna może brzmieć w XXI wieku. Przekonaliśmy się, że muzyka współczesna może być kolażem stylów – łączyć muzykę tradycyjną z tą współczesną. Zobaczyliśmy więc, że orkiestrze symfonicznej mogą towarzyszyć muzycy grający na instrumentach kojarzonych z muzyką rozrywkową (saksofon, gitara elektryczna, gitara basowa), a mezzosopranowi może towarzyszyć recytacja oraz głos biały (Urszula Kryger, Adam Myrczek i Kasia Moś).
 
Marcowy koncert edukacyjny udowodnił nam, że w sztuce nie ma rzeczy niemożliwych. Z pewnością u wielu z nas wzbudził refleksję i rozważania, nie tylko związane z tytułowymi sacrum i profanum, ale także na temat pomostu kulturowego i historycznego w sztuce.  
POWRÓT