Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Uczniowe Prywatnej Szkoły Podstawowej „Amicus” i Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach wzięli udział w wymianie polsko-niemieckiej (7.05 - 11.05.2019 Kolonia; 4.06 - 8.06.2019 Katowice)

7 maja uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielką języka niemieckiego mgr Małgorzatą Bubik oraz nauczycielką język angielskiego mgr Izabelą Gorol-Wilk pojechali do Kolonii do szkoły partnerskiej Friedrich-Wilhelm Gymnasium. Nasi uczniowie zostali bardzo miło przywitani przygotowaną przez uczniów ze szkoły partnerskiej kolacją. Następnego wzięliśmy udział w warsztatach „Polen Mobil”, podczas których nasi partnerzy mieli możliwość poznania różnych ciekawostek związanych z Polską oraz nauczyć się krótkich zwrotów w języku polskim. Potem udaliśmy się do Urzędu Miasta, gdzie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez burmistrza. Ponadto, podczas pobytu w Kolonii zwiedziliśmy Synagogę, słynną Katedrę a także Muzeum Historii w Bonn. W ostatni dzień pobytu, zostaliśmy zaproszeni na grilla, który został przygotowany przez rodziców uczniów ze szkoły partnerskiej. Cały pobyt został w większości sfinansowany w ramach dotacji  Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Uczniowie nocowali w domach rodzinnych swoich niemieckich kolegów.

4 czerwca odwiedzili nas uczniowie z Friedrich-Wilhelm Gymnasium wraz z nauczycielkami historii i angielskiego panią Anja Juchheim oraz Astrid Struve. W dniu przylotu goście zostali zaproszeni na kolację, która została przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Następnego dnia po uroczystym powitaniu odbyły się zajęcia w naszej szkole m.in. warsztaty integracyjne oraz zajęciach z matematyki po angielsku. Ponadto została stworzona mapa wspomnień z Kolonii, na której uczniowie zaznaczyli i opisali wszystkie zwiedzone w Kolonii miejsca. Następnego dnia zwiedziliśmy Skansen w Parku Śląskim oraz Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Kolejnego dnia wybraliśmy się do Oświęcimia, gdzie oprócz zwiedzania Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w warsztatach dotyczących losów dzieci i młodocianych oraz losów wybranych osób więzionych w KL Auschwitz. Następnie udaliśmy sie do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy miasto i w czasie wolnym miło spędziliśmy wieczór. W ostatni dzień pobytu na spotkaniu w naszej szkole dokonaliśmy podsumowania projektu, przeprowadziliśmy ewaluację i niestety musieliśmy się pożegnać z naszymi przyjaciółmi z Niemiec.

Wymiana finansowana w większej części ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

POWRÓT