Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

W obliczu panującej pandemii chcielibyśmy przypomnieć sobie milsze i słoneczniejsze chwile. 

Od 05 do 12 grudnia zostaliśmy zaproszeni jako Szkoła Stowarzyszona UNESCO do wzięcia udziału w Międzynarodowych Warsztatach dla Młodzieży, podczas których uczniowie ze szkół całego świata zjednoczyli się we wspólnym projekcie #Decarbonize #Decolonize. Spotkanie zostało zorganizowane w Madrycie z okazji odbywającego się tam Szczytu Klimatycznego COP25. Warsztaty rozpoczęły się symulacją negocjacji międzynarodowych na temat ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Następnie uczniowie przystąpili do czytania blogów napisanych przez młodzież z całego świata, która współpracowała w projekcie i miała możliwość udostępnienia swoich notatek w wirtualnej klasie. Mieliśmy przyjemność uczestniczenia w wideokonferencji z Bobem Ezrinem, który popiera naszą inicjatywę i postara się skomponować piosenkę-hymn na COP26.

Ostatnim i najdłuższym etapem było pisanie International Youth White Paper. Uczniowie w grupach opracowywali tematy, które następnie zostały połączone w całość. Pismo zostało odczytane na konferencji COP25 i reprezentowało głos młodych ludzi poniżej 18 roku życia. Głównym celem było pokazanie, że młodzież rozumie więcej i wie więcej, niż mogłoby się wydawać.

W czasie naszego pobytu w Madrycie mieliśmy okazję odwiedzić Szkołę Stowarzyszoną UNESCO Colegio Virgen de Europa, wziąć udział w Proteście Klimatycznym i przejść ulicami Madrytu wraz z 500 000 walczących o dobro Planety. Zobaczyliśmy wystawę towarzyszącą Szczytowi Klimatycznemu, a także mieliśmy okazję spędzić czas na Mercado de Motores.

Udało nam się zdobyć międzynarodowe znajomości i dzięki nim nasza szkoła będzie uczestniczyła w takich projektach jak m.in “Cuneta un cuento” i “TYGUAS: feathered friends”.

Krótka relacja wideo z naszej podróży: https://youtu.be/_2II1UJ3vz0

POWRÓT