8 marca w naszym oddziale PSNJN Katowice odbył się etap regionalny V  Ogólnopolskiego Konkursu TURBOLANDESKUNDE. Wzięło w nim udział 29 szkól. W skład komisji konkursowej weszli przedstawiciele Towarzystwa Polsko-Austriackiego: pani dr Bogumiła Kmieć - członkini ZG TPA i przewodnicząca oddziału częstochowskiego TPA oraz mgr Beata Nawrocka - wiceprzewodnicząca oddziału częstochowskiego TPA. Pierwsze miejsce i awans do finału, który odbędzie się 2 czerwca 2019 roku w Goethe-Institut Krakau wywalczyła drużyna z II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Miejsce drugie zajęli uczniowie z III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach, natomiast miejsce 3 zajął Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, dziękujemy zarówno uczniom jak i nauczycielom, którzy włożyli wiele pracy w przygotowanie swoich wychowanków.
    Dla uczestników i nauczycieli podczas zmagań konkursowych zorganizowane zostały warsztaty. Ci drudzy brali udział w szkoleniu w ramach #krk_vernetzt Goethe Institut Krakau, które poprowadziła mgr Alicja Mainusch-Buhl z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Warsztaty w języku polskim przygotował mgr Grzegorz Machalica, który omawiał ryzykowne zachowania młodzieży. Zaś dla uczestników konkursu zostały przygotowane następujące warsztaty: „Team Building”, magia po hiszpańsku, anatomia układu pokarmowego gryzoni oraz chemiczne. Warsztaty cieszyły sie dużym zainteresowaniem, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli.