Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

OSOBOWOŚCI ŚWIATA FIZYKI

16 września 2015 roku uczniowie naszego liceum pod opieką nauczycieli udali się na Wydział Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie wzięli udział w cyklu wykładów i pokazów zatytułowanych „Osobliwości świata fizyki”. 

Przygotowane prezentacje uzupełniły i utrwaliły wiadomości uczniów z zakresu fizyki.

mgr Marta Skwarek

Program wykładów

Piękno nano i mikroświata

Przyroda w swoich dziełach, wykorzystuje zjawiska i prawa świata nanocząstek od milionów lat. Człowiek najprostsze technologie opanował zaledwie kilka tysięcy lat temu, a specyfikę świata w skali nano i mikro poznajemy dopiero od lat kilkudziesięciu. Okazuje się jednak, że nawet najprostsze zjawiska spotykane w tym świecie są bardziej niż fascynujące.

 

Cząsteczki na luzie

Silne oddziaływania w ciele stałym powodują powstanie układów związanych, często uporządkowanych w sieć krystaliczną. Czy możemy zerwać te więzy i otrzymać cząsteczki? Pamiętacie prawa Archimedesa, Pascala, Bernoulii'ego? Dlaczego pływają statki, a samoloty latają? A żaglówki? A balony?

 

Na tropie światła

Oprócz życiodajnej energii niesionej przez światło ze Słońca jest ono również nośnikiem niezbędnej do życia informacji o otoczeniu. Część tej informacji, nie tylko ta niesiona w obszarach poza fioletem i czerwienią, nie jest rejestrowana bezpośrednio na siatkówce i umyka naszym zmysłom. Poszukajmy wspólnie niewidocznych tropów i dostrzeżmy to co nie jest widoczne. 

POWRÓT