W poniedziałek 20 marca dzięki inicjatywie pani Marty Skwarek  mieliśmy zaszczyt gościć w naszym liceum panią prof. zw. dr hab. Alicję Ratuszną. Pani profesor jest pracownikiem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez wiele lat pełniła funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ. Profesor Ratuszna czynnie bierze udział w licznych konferencjach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, jest współautorką czterech zgłoszeń patentowych i dwóch patentów dotyczących otrzymywania i sposobu podania substancji terapeutycznych z grupy związków chinolinotiosemikarbazonu (we współpracy z zespołem prof. dr hab. J. Polańskiego), a także autorką ponad 100 publikacji naukowych.

W czasie spotkania pani profesor zaproponowała "Spacer po chorzowskiej krainie fizyki". Uczniowie naszego liceum mogli zapoznać się z bardzo ciekawą i różnorodną działalnością naukową i edukacyjną Wydziału Fizyki zarówno w Katowicach jak i  w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie. W drugiej części, która miała charakter naukowy, profesor wygłosiła wykład na temat metody fotodynamicznej PDT oraz stosowanych w niej fotouczulaczy. Wykład, być może dla niektórych niełatwy, był jednak bardzo ciekawy. Warto podnosić poprzeczkę edukacyjną, gdyż z całą pewnością wzbogaci to każdego ucznia (i niejednego nauczyciela również).