Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

We wtorek 8 stycznia 2019 roku w Miejskim Domu Kultury “Południe” w Katowicach Kostuchnie w sali kinowej im. Zbigniewa Cybulskiego odbyło się spotkanie upamiętniające zmarłego 52 lata temu Zbigniewa Cybulskiego. Całą uroczystość poprowadziła Pani Krystyna Mitręga. Z naszej szkoły w wykładach wzięło udział trzech uczniów: Jakub Bednarczyk, Beniamin Sobczak oraz Wiktor Malara pod opieką polonisty i koordynatora liceum Pana Janusza Woźniaka.

Uroczystość rozpoczęła się bardzo ciekawym wykładem prof. Andrzeja Gwoździa o stylu gry i życiu Zbigniewa Cybulskiego. Następnie uczniowie naszego liceum, Jakub Bednarczyk oraz Wiktor Malara wygłosili opinie na temat tego, jak współczesna młodzież odbiera dzisiaj grę tego wielkiego polskiego aktora.

Bezpośrednio po tym odbyła się projekcja fragmentów filmów, w których Cybulski grał główne role, w tym fragment filmu zmarłego niedawno wielkiego śląskiego reżysera Kazimierza Kutza pt. "Krzyż walecznych".

Po wydarzeniach, które odbyły się w Domu Kultury, wszyscy zgromadzeni udali się na cmentarz, na którym jest pochowany Zbigniew Cybulski, by oddać mu hołd. Wysłuchaliśmy tam "Testamentu mojego" Juliusza Słowackiego i złożyliśmy wieniec na grobie artysty. Nie zapomnieliśmy również zapalić znicz na grobie Kazimierza Kutza.

POWRÓT