Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza

XV lecie Wańkowicza

Trudno uwierzyć, ale te piętnaście lat minęło w okamgnieniu. Nie obejrzeliśmy a już dwanaście roczników zdało polską maturę, a siedem międzynarodową. Postanowiliśmy więc, by tę rocznicę uczcić. Datę wyznaczyliśmy na 17 października 2015 roku. Poprzedziły ją dwa miesiące przygotowań artystycznych i logistycznych. Rozesłaliśmy zaproszenia, zamówiliśmy plakaty, zdjęcia, wybraliśmy katering i tort. Przygotowaliśmy w końcu kabaretowe przedstawienie.

I nadeszła sobota 17 października - dzień pochmurny, choć ciepły jak na tę porę roku. Rozświetliliśmy go naszą radością i entuzjazmem. Od 13.00 zaczęli przybywać goście, wśród nich prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, jego prorektor dr hab. Jerzy Waligóra, absolwenci, uczniowie, byli i obecni nauczyciele, pracownicy.

O 14:00 hymnem szkoły rozpoczęliśmy część oficjalną, którą uświetniło wzruszające i bardzo osobiste przemówienie Pani Dyr. Jolanty Kałuży, twórczyni i dobrego ducha Wańkowicza. Głos zabrali, składając gratulacje i życząc sukcesów, również goście, wśród nich absolwent i pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Kamil Kawecki oraz przywołany prorektor UP w Krakowie i jednocześnie dyrektor VIII Prywatnego Akademickiego Liceum  Ogólnokształcącego w Krakowie Pan Jerzy Waligóra, a także Prezydent Szkoły Kamila Sawicka.

Po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy występ kabaretowy, którego scenariusz napisał i wyreżyserował niżej podpisany. Sięgając do znanych utworów, staraliśmy się stworzyć widowisko, które powoduje szybsze bicie serca i zmusza do refleksji, jednocześnie potrafi z należytą estymą uhonorować wkład i oddanie Twórczyni i Dyrektora Naszego Liceum. Sądząc po reakcjach widzów i podziękowaniach otrzymanych po spektaklu, mamy prawo sądzić, że nam się udało. Warto tutaj przywołać tych, dzięki którym to wydarzenie nie przeszło bez echa. Oprócz niżej podpisanego byli to: Katarzyna Papas, Katarzyna Wróblewska, Izabela Gorol - Wilk, Monika Musialik, Urszula Górnik - Bednarska, Beata Kłuskowicz, Aleksandra Węglarzy, Anna Michalska, Natalia Starzec, Julia Turek, Michał Berus, Kamil Sewera, Sebastian Kawka. Ich zaangażowania i wspaniała praca dały efekty. Niektórzy nawet mówili, że to jedno z najlepszych przedstawień, które widzieli. Dziękujemy za te słowa i już planujemy Dwudziestolecia Wańkowicza.

Janusz Woźniak
POWRÓT